Košík

Pri nákupe nad 40€ máte u nás dopravu ZDARMA!

Čo je rakytník

Unikátne ovocie bohaté na kombináciu 10 vitamínov – antioxidantov, 15 stopových prvkov, olejov, nenasýtených mastných kyselín a iných biologicky aktívnych látok.

Rakytník (Hippophae rhamnoides) unikátne ovocie bohaté na kombináciu 10 vitamínov – antioxidantov, 15 stopových prvkov, olejov, nenasýtených mastných kyselín a iných biologicky aktívnych látok. V poslednej dobe veľmi obľúbenou a stále častejšie pestovanou drevinou. Je to nielen z dôvodu vysokého obsahu vitamínu C v bobuliach ale aj tým, že obsahuje vzácny olej, ktorého využitie je intenzívnejšie v poslednom období. Nazýva sa tiež rastlina budúcnosti. Už pár bobúľ obsahuje odporúčanú dennú dávku vitamínu C.

Rastlina budúcnosti

Rastlinou budúcnosti bol nazvaný aj preto, že je využiteľný celý bez zvyšku. Pre náš organizmus sú prospešné nielen plody, semená, kvety, ale aj listy, výhonky, kôra a koreň. Plody sa sušia, vyrába sa z nich čaj. Výborné sú aj kompóty, džemy, sirupy, šťavy a prírodný rakytníkový olej. V tradičnej tibetskej medicíne patrí rakytník k vysoko účinnej rastline, ktorá sa používa na zastavenie krvácania pri poškodení pľúc, pri kardiovaskulárnych ochoreniach a najrôznejších intoxikáciách.

Kde rastie?

Voľne rastúci rakytník je rozšírený po celom svete. Rakytník sa bežne nachádza v Eurázii, ako aj na piesočnatých dunách na pobreží Severného mora. Rovnako ho však možno nájsť aj na horských svahoch. Pestuje sa v tvare stromu alebo kra ako ovocná aj okrasná drevina. Pomerne ťažko sa zberá a trvá dlhšiu dobu, kým rastlina začne rodiť – 6 až 8 rokov, preto je rakytník relatívne drahou surovinou. Jeho prínos pre ľudský organizmus je však neoceniteľný.

Iné názvy

Rakytník, keďže je rozšírený po celej Zemi, je v mnohých krajinách označovaný rozličnými názvami: Ananas de Sibérie, Argasse, Argousier, Argousier Faux-Nerprun, Audorn, Bourdaine Marine, Buckthorn, Chharma, Dhar-Bu, Épine Luisante, Épine Marrante, Espino Armarillo, Espino Falso, Fasanenbeere, Faux Nerprun, Finbar, Grisset, Haffdorn, Hippophae rhamnoides, Homoktövis, Meerdorn, Oblepikha, Olivier de Sibérie, Purging Thorn, Rokitnik, Rote Schlehe, Sallow Thorn, Sandbeere, Sanddorn, Saule Épineux, Sea Buckhorn, Sceitbezien, Sha ji, Sea-Buckthorn, Seedorn, Star-Bu, Tindved, Weidendorn, Dünendorn.
Aj rozmanitosť pomenovaní nasvedčuje tomu, že znalosť rastliny a jeho využitie sú naozaj širokosiahle.